Jak uszyć czapkę? (materiały: futro, dresówka, swetrówka) 

Kiedyś stanowiły powód kłótni z rodzicami, dziś są istotnym elementem kobiecej i męskiej garderoby. Chronią przed zimnem, potrafią ukryć brzydką fryzurę oraz podkręcić wygląd stylizacji. Dla nich można dosłownie stracić głowę. Czapki, to właśnie o nich mowa, bierzemy je „pod igłę”, podpowiadamy, z czego i jak je uszyć.

Jakie są najmodniejsze czapki damskie?

Jednym z najbardziej uniwersalnych nakryć głowy jest czapka beanie. Dzięki prostej formie łatwo dopasować ją do każdej stylizacji. Modele różnią się od siebie kolorem, materiałem lub w wersji wełnianej, grubością splotu. Niektóre z modeli mają wywinięcie lub zdobi je duży pompon. W trendach obecne są także smurfetki, kaszkiety, bejsbolówki lub czapki stylizowane na kominiarki. Letnie bucket hat zamieniamy na wersję zimową. Uspokajamy miłośniczki eleganckich nakryć głowy, berety nadal są na topie!

Z jakiego materiału uszyć czapkę?

Świetną alternatywą dla osób, które nie potrafią dziergać, jest uszycie czapki. Ciepłą czapkę na sezon jesienno- zimowy wykonasz z materiałów dostępnych w ofercie Textil World.

Polecamy:

Futro – przemiła w dotyku dzianina, z którą można stworzyć efektowną czapkę. Gruba, puszysta i ciepła.

Dresówka – materiał ciepły, trwały i przyjemny w dotyku.

Swetrówka – lekka dzianina sweterkowa, miękka i miła w dotyku. Świetna alternatywa dla osób uczulonych na wełnę.

Jak uszyć klasyczną czapkę?

Potrzebujemy:

Materiału

🧵Centymetra krawieckiego

🧵Pisaka do tkanin

🧵Nożyczek do materiału

🧵Maszyny do szycia

👉Projekt rozpoczynamy od zmierzenia obwodu głowy. Pomiaru dokonujemy w najszerszym miejscu. Obwód odmierzamy na materiale do szycia, odejmując od wyniku 2 cm. Będziemy mieć pewność, że czapka nie będzie zsuwała się z głowy.

Kolejno odmierzamy wysokość czapki, dla dziecka będzie to około 23-24 cm, dla osoby dorosłej około 25 cm. Chcąc uzyskać model z lekko zwisającym tyłem, powinniśmy odmierzyć większą wysokość.

Jeśli chcemy uszyć „dwustronną” czapkę, należy wyciąć materiał według wzoru: (obwód głowy minus 2 centymetry) i (wysokość czapki razy 2).

Składamy materiał wzdłuż linii dłuższego boku. Następnie składamy materiał wzdłuż krótszego boku. Jeszcze raz składamy materiał na pół.

Ścinamy rogi od strony niepołączonych krawędzi. Następnie rozkładamy materiał i składamy wzdłuż krótszych krawędzi. Przeszywamy.

Wywijamy materiał tak, by otrzymać kształt przypominający koronę. Następnie zszywamy wystające trójkąty, kolejno jeden do drugiego.

Wywijamy i gotowe!