Jak uszyć maseczkę ochronną wielokrotnego użytku?

Maseczka ochronna to od jakiegoś czasu nieodzowny element codzienności u każdego z nas. W zamkniętych przestrzeniach publicznych wciąż obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Bardzo dobrze nadają się do tego wielorazowe maseczki ochronne, których uszycie jest niezwykle proste. Uszyjcie swoją maseczkę razem z nami, w kilku prostych krokach.

Co jest potrzebne do uszycia maseczki ochronnej?

 • Tkanina bawełniana - dwa kwadraty 20x20cm oraz dwa paski 13x4cm

 • Dwie płaskie gumki o długości ok. 25cm

 • Szpilki krawieckie

 • Agrafka

 • Żelazko

 1. Przygotowane kwadraty zszyj ze sobą ściegiem prostym z trzech stron, ok. 0,5cm od krawędzi. Jeśli Twój materiał posiada wzór, zrób to umieszczając jego prawe strony do siebie.

 2. Wywróć zszyty materiał na prawą stronę, przeprasuj.

 3. Podwiń materiał tak, aby jego końce znalazły się w środku, przeprasuj.

 4. Ściegiem prostym przeszyj ostatni bok materiału, ok. 0,5cm od krawędzi.


 1. Zaprasuj materiał robiąc trzy zakładki, ok. 0,8-1cm szerokości. Zepnij zakładki szpilkami z obu stron, żeby zachować kształt.

 2. Przeszyj zaprasowany materiał z dwóch stron, ok. 0,5cm od krawędzi.

 3. Na tym etapie można już tylko przyszyć gumki lub zrobić bardziej estetyczne wykończenie na gumkę. Będą nam do tego potrzebne wcześniej wspomniane paski, które należy zaprasować z każdej strony tak jak na zdjęciu, a następnie doszyć po bokach maseczki, ok. 0,5cm od krawędzi.

 4. Przez powstałe tunele przeciągnij przygotowane gumki. To zadanie ułatwi Ci agrafka przymocowana do jednej ze stron. Zrób supełek, a następnie przeciągnij go do tunelu.


Nasza maseczka jest gotowa! Należy ją prać w wysokich temperaturach, dlatego najlepiej wybrać bawełnę, która nie zniszczy się podczas takich zabiegów. Tkaniny odpowiednie na maseczki wielokrotnego użytku znajdziecie w ofercie Textil World.