Zacznijmy od historii

Nazwa Jersey pochodzi od brytyjskiej wyspy zlokalizowanej na kanale La Manche. W Polsce używana jest również spolszczona nazwa – dżersej. Pierwotnie produkowano z niego bieliznę, ubrania robocze i pościele. Materiał świetnie sprawdzał się w trudnych warunkach pogodowych.

Jersey zyskał sławę w branży odzieżowej w momencie pojawienia się na rynku sukienki od Coco Chanel. Ten praktyczny projekt zakładał połączenie elegancji i wygody. Branża szybko przekonała się do tego komfortowego w noszeniu materiału i stał się on jedną z najsłynniejszych dzianin świata.

Jaki to materiał?

Na początku wytwarzany był wyłącznie z cienkich, wełnianych włókien teraz oprócz tych naturalnych, stosowane są również włókna mieszane i syntetyczne. Tworzony jest z nitki uformowanej w oczka, które tworzą w rządki lub kolumienki. Jest rodzajem dzianiny rządkowej. Do jego produkcji wykorzystuje się również bawełnę, wiskozę i materiały syntetyczne, np. poliester. Występuje również w wersji z domieszką elastanu, dzięki któremu tkanina jest bardziej plastyczna, odporna na zagniecenia i lepiej dopasowana do ciała.

Jakie ma zalety?

Jersey należy do tkanin uniwersalnych. Cechuje go niebywała miękkość, delikatność, ale też wytrzymałość. Materiał jest przewiewny, oddychający i elastyczny. Charakteryzuje go rozciągliwość w jednym kierunku.  Ubrania wykonane z tej dzianiny są bardzo komfortowe, zapewniają przyjemność dla ciała. Znakomicie układa się na sylwetce, jego dodatkowym atutem jest również to, że nadmiernie się nie gniecie, przez co potrafi wyglądać doskonale nawet po całym dniu noszenia. Niewątpliwie jest to wszechstronny materiał, który można wykorzystać do wszelkiego rodzaju ubrań.

A co z wadami?

Dżersej zdecydowanie ma więcej zalet niż wad, które z reguły zauważane są wyłącznie przez osoby zajmujące się szyciem lub obróbką materiału.

Za słabą stronę możemy uznać jego nietypową pielęgnację. Materiał ma skłonność do zniekształcania się i wyciągania, dlatego wymaga ostrożnego prania i suszenia. Nie powinien być prasowany, jeśli jednak wystąpi taka konieczność trzeba prasować wzdłuż oczek. Może być kłopotliwą dzianiną dla osób początkujących w krawiectwie. Wymaga dobrze dobranych szwów, ze względu na to że jest rozciągliwy. Do szycia stosowane są specjalne wykroje do tkanin elastycznych. Przy krojeniu należy zwracać uwagę na kierunek oczek. Do szycia dżerseju idealnie nadaje się owerlok. Bez niego szycie może być dość uciążliwe, ale nie jest też niemożliwe.

Co w takim razie możemy z niego uszyć?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, dżersej jest wszechstronnym rodzajem dzianiny. Wykonywane są z niego t-shirty, spódnice, sukienki, a nawet getry czy swetry na plaże.  Z dżerseju można uszyć również miękką pościel, wygodny żakiet czy ubranka dla niemowląt. Będzie idealny do produkowania lekkich ubrań, również tych sportowych. Doskonale sprawdza się w projektach z falbanami lub marszczeniami.

Pielęgnacja

Ubrania z dżerseju są wygodne i komfortowe w noszeniu, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Najlepszą opcją jest pranie ręczne w letniej wodzie lub w pralce ustawionej na program do delikatnych tkanin.  Suszenie zalecane jest na płaskiej powierzchni, ponieważ materiał może rozciągnąć się poprzez swój ciężar. Podczas prasowania należy zwrócić uwagę na ułożenie i kierować żelazko zgodnie z ich kierunkiem. Najlepiej jednak z niego zrezygnować. Jeśli chcemy, aby nasze ubrania z jersey’u posłużyły Nam przez wiele lat, warto je odpowiednio pielęgnować.