Satyna, jej atrybuty i historia.

Jest to materiał wywodzący się z Chin, a nazwa jego pochodzi od słowa Zaytun, czyli od chińskiej nazwy jednego z najważniejszych starożytnych portów handlowych, w którym po raz pierwszy kupcy nabyli tę tkaninę.


Ze względu na proces produkcji, satyna w tamtych czasach była zarezerwowana tylko dla najbogatszych obywateli, bowiem  była wykonywana z naturalnych jedwabnych nici, co oczywiście wiązało się z jej wysoką ceną. Wówczas stała się jedną z najbardziej pożądanych i ekskluzywnych tkanin.

 

W Europie zaczęła pojawiać się w 1850 roku, ale dopiero XX wiek, sprawił, że zaczęła być ogólnie dostępna, gdyż jedwabne nici zostały zamienione bawełną. Dzięki temu zmniejszyła się jej cena, nie tracąc przy tym walorów wizualnych.

Satyna jest wyjątkowo zwiewnym materiałem, jedwabista o niesamowitym blasku z pięknym, głębokim połyskiem.

Dzisiaj tkanina satynowa może powstawać z różnych produktów np. jedwabiu, bawełny czy poliestru.

Jedna strona tego materiału jest matowa za sprawą splotu atłasowego osnowowego, druga ma splot atłasowy wątkowy zwany właśnie satynowym i jest błyszcząca.

 

Satyna jest materiałem niezwykle eleganckim. To właśnie z niej często powstają piękne suknie ślubne, zmysłowa bielizna, czy luksusowa pościel, a dodatkową zaletą tej tkaniny jest fakt, iż się nie gniecie.

 

W naszym sklepie znajdziecie satynę wysokiej jakości, w wielu przepięknych kolorach.