Tkanina wodoodporna, jej właściwości i zastosowanie.

Pasjonaci szycia nie tylko eksperymentują z różnymi wzorami czy fakturami tkanin, ale również z ich rodzajami. Moda i piękny wygląd to jedno, ale co raz częściej zwracamy uwagę na funkcjonalność naszych ubrań, dlatego warto przyjrzeć się tkaninom wodoodpornym, które uratowały nie jeden spacer w deszczu, czy festiwal muzyczny.

Charles Mackintosh to szkocki chemik, który zasłynął z wynalezienia tkanin wodoodpornych, a jak to bywa z odkryciami zrobił to przez przypadek :)

Podczas jednego z eksperymentów, nieumyślnie włożył rękaw swojej kurtki do beczki z gumą i zauważył, że tkanina nie zamoczyła się w miejscu zanieczyszczenia. Oczywiście guma pozostawała lepka i trzeba było dopracować wynalazek, ale finalnie po wielu próbach udało mu się otrzymać materiał wodoodporny. Jego nazwisko z czasem stało się w Wielkiej Brytanii synonimem określenia "płaszcz przeciwdeszczowy”.

Dzisiejsze tkaniny wodoodporne mogą się od siebie różnić przepuszczalnością i wytrzymałością na wilgoć, a dodatkowym atrybutem może być to, czy materiał jest oddychający. Są wytrzymałe, bardzo odporne, niewymagające i łatwe w pielęgnacji. Poza ich najważniejszymi cechami, przez które nasze ubrania i akcesoria pozostaną suche nawet podczas dużego deszczu, dodatkowo na rynku dostępnych jest wiele tkanin wodoodpornych w jednolite kolory bądź różnorakie wzory, dzięki którym nasze projekty nie tylko będą funkcjonalne, ale również estetyczne i modne.

Najpopularniejsze rodzaje tkanin wodoodpornych:

 

-Tkaniny z poliestru

-Tkaniny nylonowe

-Ortalion

-Cordura

 

Tkaniny wodoodporne są nowoczesnym rozwiązaniem i znalazły szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Ten wielozadaniowy materiał idealnie nadaje się do szycia plecaków, śpiworów, parasolek, namiotów czy kurtek. Można go wykorzystać do wszystkiego i ogranicza nas tu jedynie nasza wyobraźnia.

Pamiętajcie o odpowiedniej pielęgnacji materiałów wodoodpornych, a pozwoli to na długi czas chronić się przed deszczem. Po każdym praniu zalecamy przeprasowanie jej prawej strony żelazkiem o temperaturze 150°C.