Jakie materiały syntetyczne wyróżniamy?
Materiały pochodzenia syntetycznego, pozyskiwane są w sposób przemysłowy, powstają one ze składników nie występujących naturalnie w przyrodzie, co często sprawia, że dzięki temu zyskują one wprost nieziemskie właściwości.Poliester – czyli król tkanin syntetycznych
To chyba jeden z najpopularniejszych materiałów syntetycznych. Zdobył olbrzymią popularność zw. na niezwykle szeroki szereg zastosowań. Jest to materiał niezwykle odporny na zniszczenia i rozciągani.

Jego największą zaletą jest łatwość w utrzymaniu go w dobrej kondycji i jego pielęgnacja. Praktycznie nie pochłania wilgoci, dzięki czemu jest odporny na powstawanie plam i trwałych zabrudzeń. Jest niezwykle sprężysty oraz wytrzymały na rozciąganie i szybko wraca do pierwotnego stanu nawet po powstaniu zagnieceń. 

Jest bardzo odporny na szkodliwy wpływ prania i łatwo się go suszy.

Ma on jednak także swoje wady, łatwo się elektryzuje i bywa mało przewiewny.
Jednak często dodawany jest do tkanin wełnianych aby zmniejszyć ich podatność na zagniecenia.

Gdy prasujesz materiał poliestrowy, musisz uważać na przypalenie! Dlatego gdy ustawiasz żelazko do prasowania materiału z poliestru, pamiętaj aby ustawić najniższą temperaturę.

Poliamid – do czego nadaje się najlepiej?
Poliamid to inaczej popularny nylon, początkowo produkowano z niego pończochy, aby zastąpić nieporównywalnie droższy jedwab.

Obecnie jest to materiał często stosowany do produkcji strojów kąpielowych i odzieży sportowej, bywa także stosowany jako dodatek do płaszczów, peleryn czy kurtek.

Jest niezwykle odporny na zagniecenia i zniszczenia, dlatego stosowany jest jako materiał wzmacniający.

Jego jedyna wada to niska przewiewność, przez co słabo nadaje się chociażby do szycia koszul czy letnich sukienek.

Akryl – czyli syntetyczna wełna
Jest to materiał do złudzenia przypominający popularną wełnę. Przez to jest często wykorzystywany do produkcji swetrów i stanowi on świetną alternatywę dla osób uczulonych na produkty wełniane.

Akryl jest niezwykle wdzięczny w pielęgnacji, może być swobodnie prany w pralce z dodatkiem proszku, jest również odporny na zagniecenia i nie wymaga prasowania.

Elastan – materiał, który zrewolucjonizował rynek tekstylny
Zwany także lycrą lub spandexem, elastan, jest bardzo często stosowany jako dodatek do innych materiałów w celu ich wzmocnienia i nadania im elastyczności. 

Posiada bardzo rozciągliwe i elastyczne włókna, które są również odporne na zabrudzenia.Elastan (zwany też lycrą lub spandexem) jest stosowany jako dodatek do materiałów (najczęściej bawełnianych), polepszając ich właściwości. Jego włókna są bardzo elastyczne i rozciągliwe, a także odporne na zabrudzenia. Można z niego szyć bieliznę, stroje sportowe oraz wiele innych części garderoby.